Rozwój osobisty

5 sposobów na spadek motywacji, czyli jak zmienić słomiany zapał w konsekwencję

Motywacja. Power of Marketing

Niezależnie od tego, co sobie postanowiłeś i co chcesz osiągnąć, z pewnością w końcu dopadnie Cię spadek motywacji i znane wszystkim „nie chce mi się”. Tak to już jest – zaczynamy z ogromną energią i zapałem mając przed oczami wyśniony cel. Z biegiem czasu jednak zapał maleje, nasze działania spowalniają, a początkowa ogromna motywacja staje się jedynie mglistym wspomnieniem. Coraz częściej nam się nie chce, szukamy wymówek, zaczynamy inne tematy. Co zrobić, żeby utrzymać wysokie tempo działań? Poniżej 5 sposobów.

1. Zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz

No dobrze, postanowiłeś sobie coś. Że założysz własną firmę, że będziesz bardziej przykładał się do pracy na etacie, że nauczysz się nowego języka obcego, zaczniesz zdrowo się odżywiać, zaczniesz uprawiać sport, będziesz regularnie pisać bloga itp. Tylko.. czy naprawdę tego potrzebujesz? Może wcale nie warto podejmować tych działań? Wiem, że nie brzmi to jak motywacja, której tu oczekiwałeś, ale zastanów się chwilę – dlaczego podjąłeś te działania i do czego realnie są Ci potrzebne.

Odpowiedz sobie na te pytania właśnie teraz, dopóki nie poświęciłeś temu celowi zbyt wiele czasu i energii. Jeżeli teraz, kiedy masz najwięcej zapału i chęci, natychmiast nie przychodzą Ci do głowy co najmniej 2-3 odpowiedzi potwierdzające dlaczego warto – odpuść sobie ten cel. W przeciwnym wypadku porzucisz dążenia do niego w powolnym procesie trwającym kilka tygodni lub nawet miesięcy. Wywoła to jedynie niepotrzebną frustrację i zmarnuje Twój czas. Twoje przekonanie o sensowności walki o dany cel musi być na tyle silne, aby oprzeć się wszystkim chwilom słabości, które Cię czekają. Teraz powinno być więc wręcz niezaprzeczalne, niepodważalne, jasne i oczywiste. Jeżeli takie nie jest – warto obrać inny cel, na którym naprawdę będzie Ci zależało. Czasu nie da się rozciągnąć, więc skup się na realizacji jedynie tych rzeczy, których naprawdę pragniesz i których potrzebujesz.

2. Nie przestawaj się inspirować

Czytaj, oglądaj, uczestnicz. Nic tak nie dodaje skrzydeł jak historie ludzi, którym się udało oraz opowieści o tym, jakie to łatwe. Obserwuj na Facebooku profile ludzi sukcesu, dołącz do grup dyskusyjnych, czytaj książki, magazyny i blogi, oglądaj filmiki na YouTube, słuchaj podcastów, uczestnicz w konferencjach, warsztatach i spotkaniach. Wszystko to nie tylko doładuje Twoją motywację, ale także podpowie nowe triki i podniesie poziom wiedzy, dzięki czemu cel osiągniesz jeszcze szybciej.

3. Naucz się cieszyć drogą

Naucz się czerpać przyjemność z drogi do realizacji swojego celu. Ciesz się każdym pojedynczym krokiem, który robisz. Niech właśnie te małe kroki dają ci radość. Pomyśl nad umilającymi drogę rytuałami, np. pisaniem bloga nad filiżanką kawy w ulubionej kawiarni (i chodzenia do niej tylko wtedy), czytaniem wciągającej książki podczas wizyty na siłowni (i tylko tam) czy też nagradzaniem się ulubioną przekąską lub napojem podczas pracy nad własną firmą lub blogiem (i tylko wtedy). Niech praca nad realizacją celu będzie czymś miłym.

4. Zawsze pamiętaj, dlaczego to robisz

Powrót do punktu 1 – w chwilach słabości pamiętaj, dlaczego to robisz, do czego realnie jest ci to potrzebne i dlaczego nie poddałeś się już na starcie.

5. „Trochę” to nadal więcej niż „nic”

Każdy z nas ma dni, w które chce się mniej. Gorsza pogoda, nieprzespana noc, stres w pracy. To wszystko wpływa na poziom naszej energii i zapał, który jest wtedy po prostu mniejszy. Bądź dla siebie wyrozumiały i nie zmuszaj się do wyrobienia zawsze „100% normy”. Z drugiej strony nigdy nie odpuszczaj sobie całkowicie. Zmuś się, aby zrobić cokolwiek. Usiądź do tematu i zrób chociażby 10% tego, co planowałeś. To przybliży Cię do upragnionego celu o kolejny krok. Zazwyczaj najtrudniej jest zacząć i sam możesz być zaskoczony, że zamiast 10% zrobiłeś 25% czy nawet 50%. A to już z pewnością więcej niż nic!

 

A jakie są Wasze sposoby na spadki motywacji? Co daje Wam siłę do dalszej walki? Piszcie w komentarzach.

PODZIEL SIĘ TYM WPISEM
POLECANE ARTYKUŁY

Dodaj komentarz

Przewiń do góry