Narzędzia

Jak to działa #1: Program Partnerski Ceneo

Programy partnerskie umożliwiają zarabianie na blogu poprzez polecanie produktów lub usług i linkowanie bezpośrednio do sklepów internetowych, gdzie można je zakupić. Rozliczenia w tym programie opierają się na wartości sprzedaży dokonanej dzięki blogerowi, który otrzymuje uzgodnioną przez strony prowizję od sprzedaży. Założenie jest takie, że użytkownik musi zakupić dany produkt lub usługę po przejściu do sklepu bezpośrednio z bloga, czyli używając specjalnego linku do produktu. Link ten zawiera ID blogera, dzięki czemu prowizja od sprzedaży zostanie naliczona właśnie jemu. Niestety, jeżeli dzięki naszemu blogowi użytkownik dowie się o produkcie i zainteresuje nim, a dopiero po kilku dniach go zakupi (nie korzystając już ze specjalnego linka) – sprzedaż nie zostanie nam przypisana. Jest to tzw. model atrybucji „Last Click”.

Panel partnera Ceneo

Panel Programu Partnerskiego Ceneo jest niezwykle prosty i intuicyjny. Umożliwia on przede wszystkim:

 • tworzenie nowych kreacji
 • tworzenie kanałów (przydatne jeśli piszemy na różne tematy i chcemy rozdzielić przychody)
 • zarządzanie kampaniami dedykowanymi
 • śledzenie statystyk i historii salda
 • zarządzanie wypłatami
 • śledzenie statystyk systemu poleceń
 • kontaktowanie się z działem obsługi partnera Ceneo

Typy kreacji Programu Partnerskiego Ceneo

Program Partnerski Ceneo oferuje kilka typów kreacji do wyboru:

Baner linkujący do kategorii:

Link:
Przy recenzowaniu produktu lub usługi wystarczy podlinkować jej nazwę, np. Olympus Tough TG-5

Rotator:


Baner konkretnego produktu dostosowany ręcznie do wyglądu strony (rotator):


Wyszukiwarka:

 

Zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są linki tekstowe, które są uznawane za najmniej inwazyjne. Linkowanie do strony producenta lub właśnie do porównywarek cenowych jest bowiem naturalne i nie jest uznawane za reklamę (w przeciwieństwie do linkowania do produktow w jednym tylko sklepie internetowym). Dodatkowo, linki tekstowe są odporne na mechanizmy blokowania reklam (AdBlocker) dzięki czemu widzą je nawet ci użytkownicy, którzy mają takie wtyczki blokujące w swoich przeglądarkach.

Ciekawą opcją jest także baner prezentujący pojedynczy produkt, który można utworzyć z rotatora. W tym celu należy w formacie rotatora wybrać opcję „Dostosuj”, ustawić liczbę kolumn i wierszy na 1, a następnie wybrać pożądany produkt zaznaczając wcześniej „Rodzaj: wg produktów”. W ten sposób możemy wyświetlić box z omawianym w tekście produktem wraz z jego zdjęciem, średnią oceną oraz aktualną najniższą ceną (ceny aktualizują się w trybie rzeczywistym, więc są prawidłowe bez potrzeby ręcznego odświeżania banera). Istnieje też możliwość dostosowania wyglądu boxu (kolor, rozmiar, wielkość czcionki) do wyglądu strony. Z moich doświadczeń wynika jednak, że z ładowaniem się właśnie tych  kreacji są największe problemy, co często skutkuje brakiem widoczności boxu. Nie zobaczą go także użytkownicy, którzy mają zainstalowane mechanizmy „adblock”. Z tego też powodu nie mogę go z czystym sumieniem polecić i bardziej rekomenduję używanie linków tekstowych.

Pozostałe typu kreacji dostępne w panelu Programu Partnerskiego Ceneo, tj. baner reklamowy i klasyczny rotator, to już typowe formy reklamowe, które w ten właśnie sposób zostaną odebrane przez naszych czytelników. Nie oznacza to, że nie warto ich używać. Polecam jednak śledzenie statystyk zakupów dokonywanych przez naszych czytelników za ich pośrednictwem. Jeśli są zadowalające – warto te formy pozostawić, a nawet zwiększyć ich widoczność. Jeżeli jednak przychody z ich tytułu nie są zadowalające lub współpracujemy już z sieciami reklamowymi i na naszej stronie są inne boxy/banery reklamowe – należałoby z nich zrezygnować, aby nie przytłoczyć użytkowników nadmiarem reklam.

Program Partnerski Ceneo – ile można na nim zarobić?

Zarobki w programie partnerskim zależą przede wszystkim od tematyki bloga. Duże znaczenie ma także popularność bloga oraz zaufanie, jakim darzą nas czytelnicy. Największą szansę na duże zarobki mają blogi poradnikowe, w których można rekomendować produkty charakteryzujące się szybką decyzją zakupową. Pamiętajmy bowiem, że nawet najlepsza i najbardziej zachęcająca recenzja nowego smartfonu za 4.000zł nie przekona czytelników, aby zakupili go niezwłocznie po jej przeczytaniu. W przypadku tak dużych kwot, większość z nich będzie jeszcze musiała temat przemyśleć i być może odłoży zakup w czasie. Z drugiej strony, rekomendacja bardzo tanich i szeroko dostępnych produktów także nie przyniesie dużych dochodów. Linkując np. do nowej czekolady Milka dostępnej na Ceneo raczej nie przekonamy wiele osób do zakupienia jej online i poniesienia kosztów wysyłki, skoro mogą zakupić ją w pobliskim sklepie. Ideałem są produkty za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, które nie są łatwo dostępne w sklepach fizycznych.

Przykładem bloga idealnego pod Program Partnerski Ceneo jest coimdac.pl, który zawiera pomysły na prezenty. Każdy pomysł jest oczywiście podlinkowany pod Ceneo. Jak przyznaje jego autorka, w pierwsze pół roku swojego istnienia blog zarobił na Programie Partnerskim Ceneo ok 300zł, co stanowi 3x większą kwotę niż została pozyskana z reklam AdSense czy też konkurencyjnego programu partnerskiego. Warto tu zaznaczyć, że pod koniec tego półrocznego okresu blog był nadal bardzo mały – zawierał zaledwie 62 wpisy i odwiedziło go ok 25tys użytkowników.

Polecenia

Dodatkową możliwością zarabiania z Programem Partnerskim Ceneo są polecenia. Wynagrodzenie w przypadku polecenia to 10% przychodu z klików poleconego partnera. Kwota zacznie się naliczać w momencie, gdy polecony partner wygeneruje min. 50 klików. W panelu można na bieżąco sprawdzać przychody z poleceń. Link do poleceń wygląda następująco: https://partnerzy.ceneo.pl/Account/Register?referrer=14799

Program Partnerski Ceneo – zalety i wady

Zalety:

 • błyskawiczna rejestracja bez weryfikacji, co umożliwia korzystanie z programu od razu
 • ogromny wybór produktów właściwie z każdej branży
 • linkowanie do Ceneo wygląda naturalnie i nie jest odbierane jako nachalna forma reklamy czy sprzedaży
 • prosty i intuicyjny panel zachęca do aktywnego  korzystania z programu
 • środki wypłacane już po przekroczeniu 100zł
 • możliwość dodatkowego zarobku dzięki poleceniom
 • bardzo dobry kontakt z obsługą klienta

Wady:

 • model atrybucji „last click”
 • graficzne typy kreacji są blokowane przez AdBlocki
 • nieznana wysokość prowizji od sprzedaży, która jest określona jako 65% tego, co zarobi Ceneo

Podsumowanie

Program Partnerski Ceneo (jak każdy inny) ma swoje wady. Do jego głównych zalet należy jednak prostota i intuicyjność panelu, naturalność linkowania do Ceneo oraz szeroki wybór produktów do rekomendowania. To wszystko sprawia, że w mojej opinii jest to jeden z najlepszych programów partnerskich dostępnych na rynku. Nie należy jednak się do niego ograniczać. Każdy blog jest inny i dlatego zawsze warto analizować statystyki (zarówno ruchu na naszej stronie, jak i zarobków z programów partnerskich i sieci reklamowych) tak, aby jak najlepiej dostosować narzędzia zarabiania na blogu do specyfiki naszych czytelników.

Link do rejestracji w Programie Partnerskim Ceneo: https://partnerzy.ceneo.pl/Account/Register?referrer=14799

PODZIEL SIĘ TYM WPISEM
POLECANE ARTYKUŁY

Dodaj komentarz

Przewiń do góry